Teave TMclassi kohta
logo
Sisujuht

Lühidalt

TMclass koondab osalevate (kaubamärgi-) ametite klassifikatsiooniandmebaasid (kaupade ja teenuste kirjeldused või terminid), et lihtsustada kaupade ja teenuste klassifitseerimist. Klassifitseerimine on nõutav, kui taotlete kaubamärki – kas rahvusvahelist kaubamärki, Euroopa Liidu kaubamärki, mis tagab kaubamärgikaitse kõigis ELi liikmesriikides, või siseriiklikku kaubamärki.

TMclassist klassifikatsiooniterminit otsides näete, millise osaleva ameti andmebaasis see termin sisaldub. Kui osaleva ameti andmebaasis terminit ei leidu, ei tähenda see tingimata, et osalev amet termini tagasi lükkab. Siiski võib juhul, kui valitud termin ei sisaldu osaleva ameti andmebaasis, taotlemismenetlus kesta kauem, sest terminit ei saa osalevas ametis automaatselt klassifitseerida ja seda peab hindama ekspert.

Kui valite termineid enam kui ühest klassist, võidakse nõuda täiendava lõivu tasumist. Näiteks annab EUIPO registreerimislõiv võimaluse valida termineid kolmest klassist, samas kui Ühendkuningriigi ametis (UKIPO) tuleb iga täiendava klassi eest tasuda väike lisalõiv. Täpsustage tingimusi osalevas ametis, kus te oma kaubamärki registreerite.


Ajalugu

Minevikus korraldati kaubamärgikaitset riigipõhiselt. See muutis protsessi üsna keeruliseks, sest kaitse taotlemiseks mõnes teises riigis tuli osata sealset keelt. Lisaks kasutati eri riikides äärmiselt erinevaid kaupade ja teenuste klassifitseerimise viise.

1957. aastast alates on tehtud mitmeid algatusi eri ametites ja riikides kaubamärgi registreerimiseks kasutatavate kaupade ja teenuste klassifikatsioonide ühtlustamiseks. Sellised algatused on näiteks Nizza klassifikatsioon, kolmepoolne kokkulepe ning ühtlustamisprojekt, mida järgnevalt tutvustatakse.

Klassifikatsioonipuu on haldusvahend, mis aitab kasutajal enne kaubamärgi registreerimist aru saada, millisesse jaotisse termin klassifitseeritakse. Selle töötasid välja EUIPO ja ELi rahvuslikud ametid koostöös WIPOga. Klassifikatsioonipuu põhineb Nizza klassifikatsioonil, kuid ei ole selle osa. Sellel ei ole õigusmõju kaubamärkide kontrollimisele ega kaupade ja teenuste võrdlemisele.

Nizza klassifikatsioon

1957. aastal WIPO väljatöötatud Nizza klassifikatsioon on kaubamärkide registreerimiseks kasutatav kaupade ja teenuste klassifitseerimise süsteem. See kehtestati mitmepoolse lepinguga – kaubamärkide registreerimisel kasutatava kaupade ja teenuste rahvusvahelise klassifikatsiooni Nizza kokkuleppega, mida haldab WIPO ning mis sõlmiti 1957. aastal (www.wipo.int).

Paljud riigid on Nizza kokkuleppega ühinenud, et kasutada kaubamärkide registreerimisel kaupade ja teenuste rahvusvahelist klassifikatsiooni.

Nizza klassifikatsioon sisaldab klassipealkirju , selgitusi ning kaupade ja teenuste tähestikulist loendit. Klassipealkirjades kirjeldatakse 34 kaupade klassi ja 11 teenuste klassi jagatud kaupade või teenuste olemust väga üldiselt. Kui soovite näha kõiki klassipealkirju, klõpsake siia. Iga klassi juures on selgitused, milles kirjeldatakse, millised kaubad või teenused klassi kuuluvad, ja mõnikord ka seda, millised ei kuulu. Tähestikulises loendis esitatakse kaupade ja teenuste üksikasjalik nimekiri tähestikulises järjekorras, näidates ära teenuse või kauba klassi.

TMclassis on mõned kaupade ja teenuste kirjeldused tähistatud N-iga. See viitab, et termin sisaldub Nizza klassifikatsiooni tähestikulises loendis. Selliseid viiteid võib leida vaid EUIPO edastatud andmetes.

Kaupade ja teenuste loendit, mis sisaldab vaid Nizza klassifikatsioonis leiduvaid kirjeldusi, aktsepteeritakse korrektselt klassifitseerituna, juhul kui neid kasutatakse klassis, millele on andmebaasis viidatud.


ID nimekiri

TM5 koosneb USA Patendi- ja Kaubamärgibüroost (USPTO), Jaapani Patendiametist (JPO), Korea Intellektuaalse Omandi Büroost (KIPO), Hiina Rahvavabariigi Tööstus- ja Kaubandusministeeriumist (CNIPA) ja Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametist (EUIPO), mis on Euroopa Kaubamärgibüroo. Koostöö raamistiku üks projektidest puudutab ID nimekirja.


Ühtlustamisprojekt

Klassifikatsiooni ühtlustamise eesmärk on juurutada kõigis osalevates riikides ühtne klassifitseerimistava, mis tagab, et kõik kasutajad saavad sõltumata keelest kasutada ühte ja sama kaupade ja teenuste loendit ning et kasutusele võetakse ühesugune klassifitseerimistava, rakendades seega kaupade ja teenuste loendite kinnitamisel ja tagasilükkamisel ühesuguseid meetodeid.

Taust:

Nizza klassifikatsioon kehtestati eelkõige administratiivsetel kaalutlustel. Paljud kaubamärgiametid, sealhulgas EUIPO, võtsid selle kasutusele kaupade ja teenuste klassifitseerimiseks kaubamärkide registreerimisel. Kui kaup või teenus ei sisaldu tähestikulises loendis, kasutatakse klassi kindlaksmääramiseks erinevaid klassifitseerimisreegleid. Erinevate tõlgendamisvõimaluste tõttu on viimastel aastakümnetel eri ametites välja kujunenud erinevad klassifitseerimistavad.

Need erinevused tekitavad segadust ega ole kasutajasõbralikud, mistõttu taotlejad ei saa kasutada sama kaubamärgi jaoks erinevates ametites ühtset klassifikatsiooniloendit.

Ühtlustamise mõte tekkis TMclassi konverentsil 2008. aasta juulis. Kõik osalejad nõustusid, et klassifikatsioon ei tohiks ametites erineda. Ühtsele andmebaasile panid aluse UKIPO ja EUIPO, kes otsustasid rajada ühise ingliskeelse kaupade ja teenuste andmebaasi. Nende eeskuju järgis Rootsi, kes tõlkis ingliskeelse andmebaasi rootsi keelde ja võttis selle kasutusele ametliku nimekirjana. Sama meetodit otsustasid kasutada teisedki ametid ning huvi näitas üles enamik ELi asutusi.

Kõik inglise keelt töökeelena kasutavad Euroopa ametid (EUIPO, Ühendkuningriik, Iirimaa ja Malta) on võtnud kasutusele ühtse ingliskeelse loendi.

Lõppeesmärk on n-ö probleemivaba stsenaarium: kaubamärgi taotlejad kasutavad eri ametites ühtset klassifikatsiooniloendit, mille tunnustamises ametid on eelnevalt kokku leppinud. Risk, et taotlus lükatakse tagasi, on madal ning osalevatel ametitel tuleb harvem menetleda puudulikke taotlusi.

TMclass juhib tähelepanu osalevate ametite klassifikatsioonierinevustele ning lubab jääda Euroopa tasandil mõjukaks autonoomseks vahendiks, millega uued ametid võivad alati ühineda.

Praegu edastavad TMclassi andmeid enam kui pooled rahvuslikud ametid ning EUIPO. Peagi liitub oma andmebaasidega ka WIPO (Ülemaailmne Intellektuaalomandi Organisatsioon).