O TMclassu
logo
Kazalo

Ukratko

TMclass okuplja klasifikacijske baze podataka (opisi ili nazivi proizvoda i usluga) svakog uključenog ureda (za žigove) (PO) u cilju olakšavanja klasifikacije Vaših proizvoda i usluga. Ta je klasifikacija nužan korak pri podnošenju zahtjeva za registraciju žiga, bilo da je riječ o međunarodnom žigu, žigu Europske unije koji Vam pruža zaštitu u svim državama članicama Europske unije, ili pak nacionalnim žigovima.

Dok pretražujete neki klasifikacijski pojam u TMclassu, vidjet ćete u kojim se bazama podataka uključenih ureda pojavljuje taj pojam. Ako se taj pojam ne pojavljuje ni u jednoj bazi podataka uključenih ureda, to ne znači da će taj ured nužno odbiti taj pojam. Međutim, sam postupak podnošenja zahtjeva u uključenom uredu mogao bi dulje trajati ako odaberete pojam koji nije dio baze podataka tog uključenog ureda jer se isti ne može klasificirati automatski i mora ga revidirati ispitivač.

Ako odaberete pojmove iz više od jednog razreda, moguće je da ćete morati platiti dodatne pristojbe. Primjerice, u EUIPO-u pristojba za registraciju obuhvaća mogućnost odabira 3 razreda, dok se u Uredu Ujedinjenog Kraljevstva (UKIPO) za svaki dodatni razred plaća mala pristojba. Raspitajte se o tomu u dotičnom uredu, u kojemu registrirate svoj žig.


Povijest

U prošlosti se zaštita žigova provodila na razini svake države. Bio je to poprilično kompliciran proces jer je bilo potrebno znati jezik kako biste u drugoj državi zatražili zaštitu. A i način klasifikacije proizvoda i usluga u različitim državama radikalno se razlikovao.

Od 1957. postoji cijeli niz inicijativa s ciljem objedinjavanja načina na koji različiti uredi i države klasificiraju proizvode i usluge u svrhu registracije žigova. Neke od tih inicijativa su i Nicanska klasifikacija, Trilateralni sporazum i Projekt harmonizacije, ukratko predstavljeni u nastavku teksta.

Nicanska klasifikacija

WIPO se od 1957. brine o Nicanskoj klasifikaciji, sustavu klasifikacije proizvoda i usluga u svrhu registracije žigova. Dotična se klasifikacija temelji na multilateralnom sporazumu zvanom Nicanski sporazum o međunarodnoj klasifikaciji proizvoda i usluga radi registracije žigova, koji primjenjuje organizacija WIPO i koji je sklopljen 1957.(www.wipo.int).

Mnoge su zemlje usvojile Nicansku klasifikaciju radi klasifikacije proizvoda i usluga za registraciju žigova.

Nicanska klasifikacija sastoji se od naslova razreda, od napomena s objašnjenjima i abecednog popisa proizvoda i usluga. Naslovi razreda u vrlo širokom smislu opisuju prirodu proizvoda ili usluga sadržanih u svakoj od 34 razreda proizvoda i 11 razreda usluga. Za pregled potpunog popisa Naslova razreda kliknite ovdje. Svaki razred ima svoje napomene s objašnjenjima, u kojima su opisane vrste proizvoda ili usluge koje su uključene u razred ili, u nekim slučajevima, nisu uključene u razred. Abecedni popis donosi specifične vrste proizvoda i raspon usluga abecednim redoslijedom, a u svakom je slučaju prikazan pripadajući razred.

U TMclassu postoje opisi proizvoda i usluga označeni oznakom N. To je oznaka da taj pojam potječe iz Abecednog popisa Nicanske klasifikacije. Taj će se znak pojavljivati samo u podacima koji potječu iz EUIPO-a.

Popis proizvoda i usluga koji se sastoji isključivo od opisa koji se mogu naći u Nicanskoj klasifikaciji prihvatit će se kao ispravno klasificiran pod uvjetom da se koristi u razredu navedenom u bazi podataka.


ID popis

TM5 se sastoji od Američkog ureda za patente i zaštitne znakove (USPTO), Japanskog patentnog ureda (JPO), Koreanskog Ureda za Intelektualno Vlasništvo (KIPO), Državne Uprave za Industriju i Trgovinu Narodne Republike Kine (CNIPA), i Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO). ID popis je jedan od projekata uključenih u okviru ove suradnje


Projekt harmonizacije

Cilj harmonizacije u klasificiranju jest postići zajedničku praksu klasifikacije u uključenim uredima kako bi se korisniku mogao predočiti jedinstven popis proizvoda i usluga na svim jezicima i jedinstven način primjene prakse klasifikacije, kojim će se na isti način prihvaćati ili odbijati popisi proizvoda i usluga.

Pozadina:

Nicanska klasifikacija uvedena je poglavito u administrativne svrhe. Nju su usvojili brojni uredi za registraciju žigova, uključujući i EUIPO, u svrhu klasifikacije proizvoda i usluga pri registraciji žigova. Kada se neka stavka proizvoda ili usluga ne pojavljuje u abecednom popisu, za određivanje razreda koristi se skup klasifikacijskih pravila. No, budući da se to može protumačiti na više načina, uredi su tijekom proteklih desetljeća razvili različite prakse pri klasificiranju.

Te su razlike dovele do zbrke. One nisu prilagođene korisnicima i ne pružaju podnositeljima zahtjeva jedinstveno klasificirani popis za isti žig u različitim uredima.

Zamisao o usklađivanju pojavila se u srpnju 2008. tijekom TMclass konferencije. Svi su se sudionici složili da među uredima ne bi smjelo biti razlika u klasifikaciji. Polazišnu točku za novu Usklađenu bazu podataka uveli su zajednički UKIPO i EUIPO, postižući suglasnost o zajedničkoj bazi podataka proizvoda i usluga na engleskom. Švedska se složila da će slijediti taj primjer pa je dala englesku bazu podataka na prevođenje na švedski jezik kao svoj službeni popis. I drugi su se uredi složili da će slijediti taj pristup, a većina ureda u Europskoj uniji iskazala je svoj interes.

Svi europski uredi s engleskim kao radnim jezikom (EUIPO, Ujedinjena Kraljevina, Irska i Malta) usvojili su usklađeni popis na engleskom jeziku.

Naposljetku se pojavila i zamisao o stvaranju „besproblematičnih“ scenarija, poput ovoga: podnositelji zahtjeva za registracijom žiga koriste se zajedničkim klasifikacijskim popisom u različitim uredima koji su se složili da taj popis prihvate. Nizak je rizik od prigovora podnositelju zahtjeva, a uključeni uredi zaprimaju manje manjkavih prijava.

TMclass ističe preostale razlike u klasifikaciji među uključenim uredima i dalje će biti valjani samostalni alat na razini Europske unije, uvijek otvoren za primanje bilo kojeg novog ureda u svoje članstvo.

Trenutačno više od polovice Nacionalnih ureda i EUIPO (Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo) pružaju podatke za TMclass. Ubrzo će i WIPO (Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo) tamo uključiti i svoje baze podataka.