Selgitavad märkused selgitavad, mis kaubad või teenused kuuluvad ja mis ei kuulu klassipäiste alla; selgitavad märkused on klassifikatsiooni lahutamatu osa.


Üldised märkused

Klassipäistes esitatud kaupade või teenuste nimetused on üldnimetused, mis osutavad valdkondadele, kuhu need kaubad või teenused põhimõtteliselt kuuluvad. Seega tuleb iga eraldi toote või teenuse täpse klassi määramiseks lugeda tähestikulist loetelu.

Kaubad

Kui toodet ei saa klasside loetelu, selgituste ega tähestikulise loetelu alusel liigitada, kohaldatakse järgmisi kriteeriume.

  1. Lõpptoode liigitatakse põhimõtteliselt selle funktsiooni või otstarbe järgi. Kui lõpptoote funktsiooni või otstarvet ei ole nimetatud üheski klassipäises, liigitatakse lõpptoode analoogia alusel muude võrreldavate lõpptoodetega, mis on esitatud tähestikulises loetelus. Kui ühtegi sellist toodet ei ole, kohaldatakse muid lisakriteeriume, näiteks toote koostismaterjali või tööviisi.
  2. Kui lõpptoode on mitmeotstarbeline kombineeritud ese (nt kell-raadiod), võib seda liigitada igasse klassi, mis vastab toote mis tahes funktsioonile või ettenähtud otstarbele. Kui neid funktsioone või otstarbeid ei ole nimetatud üheski klassipäises, tuleb kohaldada muid, eespool punktis a nimetatud kriteeriume.
  3. Töötlemata või pooltöödeldud toormaterjale liigitatakse põhimõtteliselt nende koostismaterjali alusel.
  4. Muu toote osadeks ettenähtud kaubad liigitatakse põhimõtteliselt samasse klassi kui toode ainult juhul, kui sama tüüpi kaupu ei saa tavaliselt muuks otstarbeks kasutada. Kõikidel muudel juhtudel kohaldatakse eespool punktis a sätestatud kriteeriumi.
  5. Kui toode (lõpptoode või mitte) liigitatakse koostismaterjali alusel ning see koosneb eri materjalidest, liigitatakse toode põhimõtteliselt domineeriva materjali alusel.
  6. Ümbriseid, mis on kohandatud konkreetse toote jaoks, liigitatakse põhimõtteliselt samasse klassi kui toode ise.

Teenused

Kui teenust ei saa klasside loetelu, selgituste ega tähestikulise loetelu alusel liigitada, kohaldatakse järgmisi kriteeriume.

  1. Teenuseid liigitatakse põhimõtteliselt teenuseklasside päistes ja nende selgitustes nimetatud tegevusvaldkondade alusel või – kui neid ei ole nimetatud – analoogia alusel muude võrreldavate teenustega, mis on esitatud tähestikulises loetelus.
  2. Üüriteenuseid liigitatakse põhimõtteliselt samadesse klassidesse kui üüritavate esemete vahendusel pakutavaid teenuseid (nt telefonide üürimine liigitatakse klassi 38). Liisimisteenused on analoogsed üüriteenustega ja neid tuleb seega liigitada samal viisil. Järelmaksu või liisinguga ostude finantseerimine liigitatakse siiski finantsteenusena klassi 36.
  3. Nõustamis-, teavitamis- või konsultatsiooniteenuseid liigitatakse põhimõtteliselt samadesse klassidesse kui nõustamise, teavitamise või konsultatsiooni teemale vastavad teenused (nt transpordikonsultatsioon liigitatakse klassi 39, ärijuhtimiskonsultatsioon klassi 35, finantskonsultatsioon klassi 36 ja ilunõustamine klassi 44). Elektroonilisel teel (nt telefoni või arvuti teel) nõustamis-, teavitamis- või konsultatsiooniteenuste osutamine ei mõjuta nende teenuste liigitamist.
  4. Frantsiisitavaid teenuseid liigitatakse põhimõtteliselt samasse klassi kui frantsiisiandja pakutavad teenused (nt frantsiisimisega seotud ärinõustamine liigitatakse klassi 35), frantsiisimisega seotud finantsteenused klassi 36), frantsiisimisega seotud õigusteenused klassi 45).