Objaśnienia wskazują, które towary lub usługi będą mieścić się (lub nie) w nagłówkach klas i które należy uznać za integralną część klasyfikacji.


Uwagi ogólne

Określenia towarów albo usług widniejące w nagłówkach klas to ogólne określenia dotyczące dziedzin, do których z zasady towary albo usługi należą. Należy więc przeglądnąć wykaz alfabetyczny, aby upewnić się co do dokładnej klasyfikacji każdego produktu albo usługi.

Towary

Jeżeli produktu nie można zaklasyfikować za pomocą wykazu klas, objaśnień i wykazu alfabetycznego, następujące uwagi określają kryteria, jakie należy zastosować:

  1. Produkt gotowy klasyfikuje się z zasady zgodnie z jego funkcją lub celem. Jeżeli funkcja lub cel produktu gotowego nie są określone w żadnym nagłówku klas, produkt gotowy jest klasyfikowany analogicznie do innych porównywalnych produktów gotowych, wymienionych w wykazie alfabetycznym. Jeżeli nie można takiego znaleźć, stosuje się inne kryteria pomocnicze, takie jak materiał, z którego produkt jest wykonany, lub jego sposób działania.
  2. Produkt gotowy będący przedmiotem łączonym, służącym wielu celom (np. zegary z radiami) może zostać zaklasyfikowany we wszystkich klasach odpowiadających którejkolwiek z jego funkcji lub zakładanym celom. Jeżeli te funkcje lub cele nie są określone w żadnym nagłówku klas, należy zastosować inne kryteria wymienione w lit. a) powyżej.
  3. Surowce, nieprzetworzone lub półprzetworzone, są z zasady klasyfikowane zgodnie z materiałem, z którego się składają.
  4. Wyroby mające stanowić część innego produktu są z zasady klasyfikowane w tej samej klasie, co ten produkt wyłącznie w przypadkach, gdy ten sam rodzaj wyrobów nie może normalnie zostać użyty do innego celu. We wszystkich innych przypadkach stosuje się kryterium wymienione w lit. a) powyżej.
  5. Kiedy produkt, gotowy lub niegotowy, jest klasyfikowany zgodnie z materiałem, z którego jest wykonany, a jest wykonany z różnych materiałów, produkt jest z zasady klasyfikowany zgodnie z materiałem, który przeważa.
  6. Futerały dostosowane do produktu, jaki mają zawierać, są z zasady klasyfikowane w tej samej klasie, co produkt.

Usługi

Jeżeli usługi nie można zaklasyfikować za pomocą wykazu klas, objaśnień i wykazu alfabetycznego, następujące uwagi określają kryteria, jakie należy zastosować:

  1. Usługi są z zasady klasyfikowane zgodnie z dziedziną działalności określoną w nagłówkach klas usług i w objaśnieniach do nich lub, jeśli tam ich nie określono, analogicznie do innych porównywalnych usług wymienionych w wykazie alfabetycznym.
  2. Usługi wypożyczania są z zasady klasyfikowane w tych samych kasach, co usługi zapewniane za pomocą wynajętych przedmiotów (np. wypożyczanie telefonów, ujęte w klasie 38). Usługi leasingu są analogiczne do usług wypożyczania i dlatego powinny być klasyfikowane w taki sam sposób. Jednak umowy kredytowe połączone ze sprzedażą ratalną (ang. hire- lub lease-purchase financing) są sklasyfikowane w klasie 36 jako usługa finansowa.
  3. Usługi obejmujące udzielanie porad, informacji lub doradztwo są z zasady klasyfikowane w tych samych klasach, co usługi odpowiadające przedmiotowi porady, informacji lub doradztwa, np. doradztwo dotyczące transportu (klasa 39), doradztwo w zarządzaniu w działalności handlowej (klasa 35), doradztwo w działalności finansowej (klasa 36), doradztwo w zakresie urody (klasa 44). Udzielanie porad, informacji lub doradztwo drogą elektroniczną (np. przez telefon, komputer) nie wpływa na klasyfikację tych usług.
  4. Usługi świadczone w ramach franczyzy są z zasady klasyfikowane w tej samej klasie, co określone usługi świadczone przez franczyzodawcę (np. doradztwo w zakresie działalności gospodarczej dotyczące franczyzy (klasa 35), usługi finansowe dotyczące franczyzy (klasa 36), usługi prawne dotyczące franczyzy (klasa 45)).